Zmarł lędziński autorytet branży przemysłowej

Zmarł lędziński autorytet branży przemysłowej

1 wyświetlaj
0

Nie żyje Klemens Ścierski, jeden z grona zacnych współczesnych obywateli Lędzin.

8 listopada świętowałby swoje 79 urodziny. Zmarł w dniu Wszystkich Świętych pozostawiając w smutku swoich bliskich. Swoją wiedzą techniczną, umiejętnościami i talentem, służył dla dobra wszystkich nie tylko w życiu zawodowym. Był tytanem pracy jak na Ślązaka z lędzińskiej ziemi przystało. Przez wiele lat był dyrektorem Elektrowni „Łaziska”. W życiu politycznym jako poseł na Sejm RP w latach 1993 – 1997 i Minister Przemysłu i Handlu, swoimi decyzjami miał wpływ na dynamiczny rozwój polskiej gospodarki. Później był senatorem RP i doradcą wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Do wyobraźni, jak wielkiego formatu była to postać niech przemówią, chociaż wybrane odznaczenia, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Światowej Organizacji Własności Intelektualnej – WIPO (Genewa), Medal im. A.S. Popowa Międzynarodowej Akademii Autorów Odkryć Naukowych i Wynalazków (Moskwa), Belgijski Krzyż Komandorski za Zasługi dla Wynalazczości (Bruksela).

Zdjęcie pochodzi z serwisu www.powiatbl.pl

Lista wielu wyróżnień, odznaczeń, tytułów i dowodów uznania w kraju i za granicą jest imponująca. Klemens Ścierski był założycielem wielu firm i fundacji. Był niekwestionowanym autorytetem w energetyce oraz cenionym menedżerem w środowiskach gospodarczych. Wprowadził  polską energetykę do Unii Europejskiej przez połączenie polskiego systemu energetycznego z systemem energetycznym Unii Europejskiej. Był współtwórcą „Polityki energetycznej Polski do 2010” i ustawy „Prawo energetyczne”, a także twórcą ważnych dla rozwoju, specjalnych stref ekonomicznych w Mielcu, Suwałkach i Katowicach (m.in. podstrefa tyska, podstrefa gliwicka) oraz wielu inwestycji, m.in. Opel w Gliwicach, czy Isuzu i Delphi w Tychach.

Jako wynalazca i racjonalizator był także autorem setek projektów wynalazczych, w tym ponad 60 patentów chronionych w różnych krajach świata. Był zaangażowany także w działalność kulturalną i charytatywną. Zasiadał w licznych gremiach sprawujących opiekę nad dobrami kultury narodowej, np. w Radzie Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Przez wiele lat niósł pomoc placówkom służby zdrowia, szkolnictwu, domom dziecka i pomocy społecznej. W roku 2005 został uhonorowany  nagrodą Starosty Bieruńsko – Lędzińskiego „Clemens pro publico bono”, był też Zasłużonym Obywatelem Miasta Lędziny.

Sporo tych „był”, ale im ich więcej w różnych dziedzinach aktywności Klemensa Ścierskiego, tym bardziej zachowa się on w pamięci nie tylko lokalnej społeczności, a zwłaszcza tych, którzy mają pracę w instytucjach powstałych z jego inwencji twórczej.

Ś.p.  Klemens Ścierski został pochowany na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Anny w Lędzinach w dniu. 8 listopada 2018 r. Relacja z uroczystości pogrzebowej jest dostępna na stronie społecznościowej naszego serwisu.

Redakcja serwisu Szwarne.info składa rodzinie zmarłego wyrazy głębokiego współczucia.

O autorze

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.