XIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali dobiegł końca

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali dobiegł końca

14 wyświetlaj
0

Bieruń. W niedzielę 1 października rozdano nagrody w XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Amatorskich „Bieruń 2017” im. Leona Wojtali. Jury w składzie: Lidia Duda, Jerzy Łuczak, Laszlo Polgar i Witold Kon, musiało się zmierzyć z 41 filmami, które zakwalifikowano do festiwalu. Ostatecznie Grand Prix zdobył mieszkaniec Tychów-Kamil Janko (student Politechniki Śląskiej) za film „Cofnąć czas na Karskiego”.

Za swoje dzieło Janko otrzymał 2200 zł, weekend dla 2 osób i książkę. I nagrodę przyznano Konradowi Domaszewskiemu za filmy „Pierrot” i „Zwłoka”. II nagrodę zdobył Michał Stenzel za filmy „Powrót” i „Surowe”. III nagrodę wywalczył Tomasz Kowal za film „Śniegi kosmosu”. Ponadto wyróżnieni zostali: Daniel Zagórski, Michał Turlewicz i Tomasz Banaszczyk. Specjalną nagrodę pozaregulaminową Federacji Niezależnych Twórców Filmowych uzyskał Michał Domaszewski. Drugą, specjalną nagrodę zgarnęła Natalia Czarnynoga. Główni organizatorzy festiwalu to m.in. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek”, powiat bieruńsko-lędziński, U.M. Bieruń, BOK, kopalnia „Piast-Ziemowit”, działające na niej związki zawodowe i inni. Fundatorem nagród książkowych tradycyjnie jest firma „Kacper”, natomiast festiwalowy tort ufundował Adam Jaromin.
Nagrodzony „Grand Prix” film trwa ok. 21 minut i zaczyna się zdjęciami archiwalnymi z napaści niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Potem kolejne kadry, tym razem pokazujące okupację sowiecką. I tu pojawia się w fabularyzowanych scenach legendarny emisariusz-Jan Karski. W dalszym ciągu filmu następuje przeskok do czasów współczesnych. Skonfliktowany z rodziną i szkołą Karol, spotyka w parku sędziwego pana. Ten niby przypadkiem zostawia paczuszkę z książką o Janie Karskim. Karol zagłębia się w lekturę…
-To pierwsza część filmu-podkreśla Janko.-Zamierzeniem projektu jest serial-dodaje laureat festiwalu.
Głównym kołem napędowym i animatorem festiwalu jest niezmordowany Wojtek Wikarek. Gościny uczestnikom festiwalu użyczył DK „Gama”.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

O autorze

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.