Warszawa: Jesienny wypad do stolicy

Warszawa: Jesienny wypad do stolicy

1 wyświetlaj
0

Miejskie Centrum Kultury w Imielinie rozpoczynając nowy sezon kulturalny 2017/2018 pomyślało także o tych, którzy wyrażają wolę podążania za kulturą w miejsca poza swoją gminą. W ramach zainicjowanego cyklu „Turystyka kulturalna”, w dniach 23-24 września br. zorganizowano wyjazd grupowy do Warszawy.

Pierwszego dnia podopieczni dyrektor MCK Jadwigi Mikundy zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, będącym Sanktuarium Diecezjalnym Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W muzeum upamiętniającym jego postać zgromadzono wiele pamiątek. Kolejnym punktem programu były wnętrza Zamku Królewskiego, do którego wycieczkowicze udali się spod Kolumny Zygmunta III na Placu Zamkowym. W kościele akademickim św. Anny, jak i w innych obiektach można było natrafić na wiele akcentów upamiętniających tragedię smoleńską, jak np. przed Pałacem Prezydenckim, gdzie obok tablic pamiątkowych nie sposób zauważyć i tych współczesnych, wyrażających niezadowolenie społeczeństwa. Ulica Krakowskie Przedmieście obfituje w mnogość historycznych obiektów, które dane było podziwiać imielińskiej grupie. Ciekawostka jest także liczne wychodzenie z ekspozycjami muzealnymi w przestrzeń miasta, bez wchodzenia do muzeów.

W Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela można było wstąpić do kaplicy kardynała Augusta Hlonda, duchownego z Mysłowic – Brzęczkowic, który spoczywa w podziemiach tej katedry. Odbudowa po wojnie tej świątyni, jak i innych kościołów na Starym Mieście, była możliwa dzięki powołaniu przez niego Rady Prymasowskiej Odbudowy Kościołów Warszawy. Oprócz Prymasa Polski inną znaczącą postacią dla Górnoślązaków odnalezioną w stolicy, było popiersie Wojciecha Korfantego, współtwórcy odrodzonej niepodległej RP. Oprócz dyktatora III Powstania Śląskiego, śląskich powstańców upamiętniono także na Grobie Nieznanego Żołnierza, a na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, można znaleźć też groby niektórych z nich. Rynek Starego Miasta czy Barbakan oraz spotkanie przy charakterystycznych dla Warszawy punktach jak Pomnik Warszawskiej Syrenki, czy Pomnik Małego Powstańca, to tylko wybrane obiekty, o których bardzo ciekawie opowiadał opiekun grupy, przewodnik z biura „INDEX”. Nie był to koniec atrakcji pierwszego dnia, ale po zakwaterowaniu w hotelu „Roko” i posiłku, na deser grupka zainteresowanych uczestników wycieczki, udała się do Teatru Komedia na zabawne przedstawienie „Pierwsza randka”. Także w tym miejscu natrafiono na rodzimy akcent. Główną bohaterkę Casey zagrała brawurowo pochodząca z Mysłowic – Słupnej Jolanta Fraszyńska. Znana z dziesiątek kreacji filmowych i teatralnych aktorka utrwaliła się w pamięci widzów rolą Małgorzaty „Goli” Riedel, żony legendarnego lidera zespołu DŻEM, Ryśka w kultowym już dziś filmie „Skazany na bluesa”, za którą zresztą otrzymała prestiżową nagrodę filmową dla Najlepszej Aktorki. O oprawę muzyczną spektaklu zadbał znany ze srebrnego ekranu z programów kabaretowych zespół muzyczny THE JOBERS na czele z Marcinem Partyką, który swego czasu współpracował także z tyską Orkiestrą Kameralną AUKSO.

Po dużej dawce wrażeń podzielona na dwie grupy wycieczka realizowała drugi dzień programu wycieczki, jedni wybrali naukę i zabawę w Centrum Nauki Kopernik, drudzy zaś historie i refleksję w Muzeum Powstania Warszawskiego. Każdy był zadowolony ze swojego wyboru. Niedzielne popołudnie wypełnił relaks podczas spaceru pod Belweder i wśród zabytków Łazienek Królewskich. Udany wyjazd do stolicy wydaje się zapowiedzią następnych nie mniej interesujących wycieczek kulturalnych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

O autorze

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.