Społeczność żydowska w obiektywie Arkadiusza Ławrywiańca (aktualizacja)

Społeczność żydowska w obiektywie Arkadiusza Ławrywiańca (aktualizacja)

6 wyświetlaj
0

Nakło Śląskie. W swoje 50 urodziny, wieloletni fotoreporter „Dziennika Zachodniego”, Arkadiusz Ławrywianiec, 19 stycznia br. otworzył swoją wystawę zatytułowaną „Blisko nas” podczas wernisażu w Centrum Kultury Śląskiej w Pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim.

Wystawa, którą można oglądać do 15 lutego br. jest fotograficzną opowieścią o życiu codziennym społeczności żydowskiej ze środowiska katowickiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Społeczność żydowska nie zniknęła z naszego otoczenia ani wraz z wyburzeniem katowickiej synagogi, ani po wydarzeniach 1968 roku. Są obecni obok nas, gdzie żyją, pracują i pielęgnują swoje zwyczaje. W dniu swojego „Abrahama”, Ławrywianiec zaprezentował na wystawie na wielkoformatowych fotografiach, jak i na dziesiątkach fotografii wyświetlanych na ekranie, świat nieznany i niedostępny dla wielu z nas. Zajmujący się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym, autor rozwinął temat żydowski z którym się już zetknął podczas zjazdu chasydów w Lelowie.
Na fotografiach podziwiać można nie tylko żydowskie obrzędy religijne, ale też im podporządkowane życie codzienne tego specyficznego i hermetycznego środowiska. Należy się więc uznanie autorowi za zdobycie zaufania i owocne przeniknięcie w ten osobliwy krąg. Swoje prace jako autor i współautor licznych wystaw w Polsce i poza granicami kraju prezentuje od lat, zdobywając przy okazji prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Jako autorytet w tej dziedzinie, sam stał się w międzyczasie jurorem konkursów fotograficznych, w tym tych najbardziej prestiżowych na Śląsku, jak konkurs Śląskiej Fotografii Prasowej pod patronatem Biblioteki Śląskiej, którego jest współautorem. Nic zatem dziwnego, że jego dokonania zechciała zobaczyć także grupka sympatyków z Lędzin. Wystawę autor otworzył wspólnie z dyrektorem Centrum Kultury Śląskiej Stanisławem Zającem i przewodniczącą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Katowicach panią Elżbietą Fajerman.
Dla uatrakcyjnienia wernisażu, przybyłych zwiedzających zaproszono na niezwykle miły dla ucha koncert krakowskiego tria wykonującego muzykę klezmerską DI GALITZYANER KLEZMORIM. Muzyka klezmerska w tradycji żydowskiej ubarwiała zwyczaje żydowskie niezwiązane z synagogą. Pięknie brzmiały tradycyjne melodie jak taniec chasydzki „Di Sapozhkelekh”, „Shpil Klezmer” („Graj klezmerze graj”), czy zainspirowany muzyką polską  „Chopin’s Freilach”, aż po grany na bis „Shalom Aleichem”. Po uczcie duchowej, dla ciała zadbano także o możliwość degustacji tradycyjnych potraw żydowskich, a chętni, mający taką wolę, by część tego specyficznego klimatu zabrać ze sobą do domu, mieli okazję zakupić płyty zespołu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wystawy przygotowanej przez TVP Katowice

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

O autorze

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.