Region: Wspomnienie wielkiego Prymasa II Rzeczypospolitej

Region: Wspomnienie wielkiego Prymasa II Rzeczypospolitej

1 wyświetlaj
0

W związku z przypadającą na 22 października 70 rocznicą śmierci kardynała Augusta Hlonda, 129 Muzealny Czwartek, który się odbył 4 października br. w siedzibie Muzeum Miasta Mysłowice, poświęcono w całości przybliżeniu jego życia i działalności.

Wykład senatora RP Czesława Ryszki pt. „Kard. August Hlond ze śląskiej rodziny – o rodzinie” poświęcono temu wielkiemu prymasowi Polski, pochodzącemu z pobliskich Brzęczkowic. Czesław Ryszka jest politykiem, ale też autorem ponad 70 książek o tematyce religijnej, oraz publicystą w prasie katolickiej.

Pochodzący z Lędzin-Goławca senator zgromadzonym zainteresowanym przybliżył nie tylko epizody z życia duchownego, ale też m.in. skąd się wzięło mianowanie go od 19 maja br., Czcigodnym Sługą Bożym Kościoła katolickiego. Tym rozważaniom towarzyszyła szesnasto planszowa wystawa pt. „August Hlond – Prymas z Mysłowic (1881-1948)”, której współautorem była m.in. była pracownica muzeum Luiza Rotkegel.

Wystawa wyczerpująco i przystępnie opisuje życie i dokonania śląskiego przedwojennego prymasa Polski. Prelekcję Czesława Ryszki przeplatały pieśni w wykonaniu Danuty Chyckiej, która zaśpiewała trzy utwory z twórczości Antoniego Chlondowskiego, brata Augusta Hlonda (zmienił nazwisko, aby nie kojarzono go z bratem kardynałem).

Wśród przybyłych słuchaczy był też dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa Paweł Rochala, pierwszy zastępca mysłowickiego prezydenta Grzegorz Brzoska, czy diakon archidiecezji katowickiej Albert Karkosz. Dzięki uprzejmości prelegenta i zarazem autora można było zdobyć bezpłatnie książkę pt. „Odnowić dziedzictwo kardynała Augusta Hlonda”.

Postać kardynała Augusta Hlonda jest przypominana przy okazji rocznicy śmierci także w innych miastach, o czym mogła się przekonać grupa uczestników wycieczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tychach. Sekcja turystyczna tamtejszego UTW pod opieką Macieja Mastalskiego, który prowadzi koło turystyczne także w lędzińskim MOK-u, mogła taką wystawę pt. „August Hlond prymas narodowych wyborów” podziwiać w Międzynarodowym Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. To 16 października kościół katolicki świętuje uroczyście pamięć o św. Jadwidze Śląskiej, mianując ją Główną Patronką Śląska. W dniach 5-6 października br. słuchacze tyskiego UTW zwiedzili także zabytki związane z historią Śląska w Oleśnicy, Wołowie i Namysłowie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

O autorze

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.