Kiedy przejść na emeryturę? Konsultacje ZUS dla bierunian.

Kiedy przejść na emeryturę? Konsultacje ZUS dla bierunian.

3 wyświetlaj
0

Bieruń. Uwaga bierunianie! W środę 30 sierpnia w godzinach od 9.00 do 14.00 w sali konferencyjnej (I piętro) Centrum Inicjatyw Gospodarczych w Bieruniu przy ul. Turystycznej 1 będzie można skorzystać z porad doradcy emerytalnego z ZUS. Jeśli masz pytania dotyczące warunków do przyznania emerytury, wyliczenia prognozowanego świadczenia, informacji na temat niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku o emeryturę zgłoś się do mobilnego punktu konsultacyjnego ZUS.

Od października będzie obowiązywać niższy wiek emerytalny – dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65. W związku z tym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych powołano specjalnych doradców emerytalnych. W środę 30 sierpnia br. będą oni dostępni dla mieszkańców Bierunia w sali konferencyjnej (I piętro) Centrum Inicjatyw Gospodarczych przy ul. Turystycznej 1 w godzinach od 9.00 do 14.00. Zadaniem doradców jest wyjaśnienie zasad przyznawania emerytury, wytłumaczenia co ma wpływ na jej wysokości, poinformowaniu o niezbędnych dokumentach, które należy przedłożyć w ZUS wraz z wnioskiem emerytalnym oraz wyliczenie prognozowanej emerytury, tj. na jaką emeryturę można liczyć ubezpieczony, jeśli skorzysta się z prawa do wcześniejszej rezygnacji z pracy zawodowej, a na jaką w przypadku, gdy zaczekamy z tym do ukończenia 67. roku życia. Tym samym pośrednio podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.
Wysokość emerytury doradca wyliczy za pomocą tak zwanego kalkulatora emerytalnego. W zależności od tego, w którym miesiącu, okresie, dana osoba planowałaby przejść na emeryturę – doradca wyliczy symulację tego świadczenia w kwocie brutto.
Trzeba pamiętać o tym, że decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Doradca pomoże również skompletować i wypełnić wniosek.
Jakie dokumenty warto zabrać ze sobą na spotkanie z doradcą emerytalnym:
dowód osobisty
dokumenty potwierdzające zatrudnienie i ewentualnie wynagrodzenia potrzebne do skompletowania wniosku o emeryturę (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, książeczki wojskowe, akta urodzenia dzieci)
decyzja o kapitale początkowym
informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej
obecny stan środków na rachunku w OFE
Podczas konsultacji z ZUS będzie możliwość założenia bezpłatnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych – PUE ZUS.
W celu zapewnienia sprawnej obsługi przez doradców Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o wcześniejszą rezerwację godziny spotkania pod numerem telefonu 32 439 11 61.

mat.: UM Bieruń

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.