Powiat: Czesi znów koncertowali na Klemensowej Górce

Powiat: Czesi znów koncertowali na Klemensowej Górce

25 wyświetlaj
0

Stało się już tradycją, że coroczne koncerty w ramach festiwalu Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim, które odbywają się w lędzińskim zabytkowym kościele św. Klemensa, mają bardzo kameralny charakter. Tak było również w niedzielne popołudnie, 17 września, gdy wystąpili tu młodzi artyści z Czech: na organach grał Josef Kratochvil, a śpiewała sopranistka Aneta Ruckova.

Zaprezentowali oni urozmaicony repertuar instrumentalno-wokalny, głównie utwory włoskich i czeskich kompozytorów, m.in. Giacomo Pucciniego „Salve Regina”, Antonio Vivaldiego „Domine Deus z Gloria D-dur, Jana Kritela Vanhala „Fuga F-dur” i „Fuga C-dur”, czy Antonina Dvoraka „Pieśni Biblijne” nr 4,5,10. Na zakończenie A. Ruckova, której znakomicie akompaniował J. Kratochvil, po mistrzowsku zaśpiewała „Alleluja” z motetu Exultate Jubilate W.A. Mozarta.

Prowadzący koncert Roman Jochymczyk bardzo pozytywnie wypowiadał się o młodych czeskich artystach. Podkreślał i piękny głos śpiewaczki, i maksymalne wykorzystanie przez J. Kratochvila ograniczonych możliwości XIX-wiecznych organów w kościele na Klemensowej Górce (Klimoncie), mających tylko jeden manuał i 12 głosów.

Mimo kiepskiej pogody (zimno i ciągle padający deszcz) frekwencja słuchaczy była całkiem niezła. Szkoda tylko, że zdecydowana większość parafian uczestniczących w mszy św., odprawionej tuż przed koncertem w tejże świątyni, bardzo pospiesznie ją opuściła.

Zdjęcia: Mirosław Leszczyk

Wśród stałych bywalców koncertów są między innymi Jadwiga i Antoni Piszczkowie z Tychów.

Staramy się nie opuszczać koncertów organowych w tym XVIII-wiecznym kościele. Urzeka nas ich kameralny charakter potęgowany przez piękny barokowy wystrój świątyni – mówią małżonkowie.

Bierunianin Mariusz Śliwiński skupił się w swojej wypowiedzi na osobistych odczuciach:

W miejscu takim jak Klimont, niezwykle ważnym pod wieloma względami dla całej bliższej i dalszej okolicy, odbiór muzyki klasycznej ma specyficzny wymiar. Świątynia ta, zwana „matką wszystkich okolicznych kościołów”, sprawia, iż muzyka nabiera w niej jakby metafizycznego charakteru.

Proboszcz parafii św. Klemensa, ks. Józef Kracla, który serdecznie podziękował młodym czeskim artystom za znakomity występ, a słuchaczom za to, ze zechcieli się tu pofatygować mimo chłodu i deszczu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.