Powakacyjny muzealny czwartek

Powakacyjny muzealny czwartek

1 wyświetlaj
0

W siedzibie Muzeum Miasta Mysłowice, po wakacjach powrócono do cyklicznych spotkań w ramach Muzealnych Czwartków. 128 spotkanie miało miejsce 6 września br. W ramach tematu „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska” otwarto oficjalnie wystawę czasową przygotowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wystawa ta prezentuje życie codzienne osób zamieszkujących tereny przygraniczne naszego regionu, które sąsiadowały z ziemiami byłego zaboru rosyjskiego. Na prezentowanych planszach poruszane są między innymi sprawy związane z handlem transgranicznym oraz przemytem między mieszkańcami po obu stronach rzeki. Wystawę można oglądać do 21 września br.

Słuchacze przybyli jednak przede wszystkim wysłuchać wykładu publicysty, dziennikarza i redaktora naczelnego czasopisma górnośląskiego „Ślunski Cajtung” i Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego „Echo”, Dariusza Dyrdy. W swojej prelekcji pt. „Przemsza – miejsce styku wschodu i zachodu”, w bardzo interesujący sposób poruszył kwestie związane z trudnymi dziejami naszego regionu od czasów najdawniejszych po niemalże współczesne.

Nie sposób zrelacjonować szczegółowo poruszaną tematykę, której starczyłoby na obszerną publikację. Część zagadnień była już zebranym znana z licznych tekstów redaktora Dyrdy, nie oznaczało to bynajmniej mniejszego zainteresowania, a wręcz przeciwnie. W gronie zebranych na sali osób był też prof. dr hab. Alfred Sulik, który udzielił wywiadu redaktorowi Dyrdzie na potrzeby „Echa” z 5 września br.

Chociaż grupa słuchaczy prelekcji Dariusza Dyrdy była dosyć liczna, należałoby się zastanowić, gdzie w tym wszystkim są ludzie młodzi, bo przeważającą większość stanowiły osoby mocno dorosłe. To młode pokolenie przejmie pałeczkę po swoich poprzednikach wraz z całym dziedzictwem, całą spuścizną dziejową, jaką niesie za sobą obecność na tej ziemi. Chociaż poruszane zagadnienia odbiegały nieco od powszechnej wiedzy historycznej o regionie, inne z kolei wręcz wzbudzały kontrowersje, to nie znaczy, że podobnie jak w każdej innej dziedzinie naszego życia, niewiedza jest usprawiedliwieniem.

W programach nauczania historii niewiele jest Śląska, dlatego też nadzieja jest w większym rozwinięciu edukacji regionalnej. Warto poznać swoją historię, mimo tego, że na przestrzeni wieków nie zawsze rysowała się w różowych odcieniach. Szukając odniesień do świata przyrody, wystarczy zaobserwować zachowanie roślin pozbawionych korzeni i oby w tym przypadku ze świadomością i wiedzą historyczną nie było podobnie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

O autorze

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.