O pomaganiu żydom

O pomaganiu żydom

1 wyświetlaj
0

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich regularnie organizuje po kilka wykładów miesięcznie, przybliżając społeczeństwu różne zagadnienia związane z żydowska społecznością. Oprócz wspomnianych prelekcji do końca sierpnia br. w tym miejscu można oglądać wystawę „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej.”

Do nie najłatwiejszych w ostatnim czasie należy dialog polsko – żydowski. W świetle tej narracji, nasz kolega redakcyjny, historyk Grzegorz Sztoler przyczynił się do rozpowszechniania prawdy o ratowaniu Żydów przez Polaków w czasie II wojny światowej. Obszernie pisał na ten temat w „Nowym Info” nr 4/ 20.02.2018, przy okazji wspomnień węgierskiej Żydówki Olgi, więźniarki z KL Auschwitz zbiegłej z marszu śmierci. Schronienie znalazła w rodzinie Paszków i Godźków w Brzeźcach pod Pszczyną. Najnowsze tłumaczenie wspomnień byłej więźniarki to miejsce określa jako „Polish Village”, czyli polska wioska. Dzięki temu tekstowi pozytywnie oceniony autor znalazł się w rubryce „Na plusie” w najnowszym numerze „Nowego Info”.

O tej historii szeroko pisał Grzegorz Sztoler już w wydanej w 2010 roku książce pt. „Dom trzech pokoleń”. Do tejże książki była dołączona płyta DVD pt. „Olga z Marszu Śmierci” z filmem opowiadającym historię ocalenia Żydówki Olgi Lengyel.

Jubileuszowa dziewięćdziesiąta gala rozdania filmowych Oscarów 4 marca br. przeszła do historii. Niestety Amerykańska Akademia Filmowa nie uhonorowała polsko – angielskiej produkcji „Twój Vincent”, warto więc wspomnieć o gali sprzed lat, mającej związek z powyższą historią. Olga Lengyel zmarła w Nowym Jorku w 2001 roku w wieku 92 lat. W swojej książce „Five Chineys” zawierającej jej wspomnienia, niestety bohaterowie jej historii pozostają bezimienni, podobnie jak miejsce schronienia. Na podstawie „Five Chimneys” w roku 1979 powstała książka Williama Styrona pt. „Wybór Zofii”. W 1982 roku pod takim samym tytułem powstał film w reżyserii Alana J. Pakuli. Podczas gali w 1983 roku w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa, Oscara za rolę Zofii zdobyła Meryl Streep. Film był nominowany jeszcze w czterech innych kategoriach.

O autorze

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.