Metalowy maraton już w kwietniu

Metalowy maraton już w kwietniu

1 wyświetlaj
0

Po ubiegłorocznej reaktywacji największego środkowo europejskiego festiwalu muzyki heavymetalowej, już 7 kwietnia br. miłośnicy mocnych brzmień spotkają się na Metalmanii 2018 po raz XXIV. Fani, którzy zjawią się tego dnia w katowickim „Spodku” mogą liczyć na niemałe zróżnicowanie stylistyczne, jakie oferują organizatorzy w tym roku, być może jeszcze większe, niż w ostatniej edycji, raczej zdominowanej przez różne odcienie black metalu.

W gronie 22 zespołów, jakie pojawią się w kwietniu w Katowicach na festiwalu, zagrają u boku metalowych weteranów zespoły stosunkowo młode stażem, które wystąpią na Drugiej Scenie. Bynajmniej nie znaczy to, że nie są godne uwagi, bowiem każdy wykonawca ma swoich fanów i odbiorców swojej twórczości.

Tegoroczną edycję Metalmanii poprowadzi Jarek Szubrycht, redaktor naczelny ukazującego się od 2015 roku kwartalnika poświęconego polskiej muzyce, „Gazeta Magnetofonowa”. Tym gatunkiem muzycznym zajmował się nie tylko jako dziennikarz, bowiem jako wokalista zespołu LUX OCCULTA, na scenie „Spodka” prezentował się osiemnaście lat temu.

Headleanerem w tym roku będzie norweski EMPEROR, który celebrując dwudziestolecie wydania swojej płyty „Anthems To The Welkin At Dusk” w swojej trasie koncertowej uwzględnił wizytę w Katowicach. Zeszłoroczne gwiazdy SAMAEL czy MOONSPELL także swoje występy prawie w całości oparły na materiale nagranym dwadzieścia lat temu. Dla muzyków funkcjonujących na metalowej scenie kilka dekad, niejako trendem stało się granie materiału „po całości”, nagranego na początku swojej muzycznej działalności. 

Na zdjęciu z ubiegłorocznej Metalmanii Roman Kostrzewski (wokalista zespołu KAT) z laureatem naszego konkursu na wejściówkę. Zdjęcie: Bogusław Żogała

Pośród jedenastu zespołów jakie wystąpią na Drugiej Scenie, tylko jeden grający goregrind VISCERA pochodzi z Włoch, reszta to przedstawiciele rodzimej sceny. Ostatnim zespołem, jaki na tejże scenie ma zagrać, jest krakowski heavy metalowy zespół ROADHOG. Zobaczyć i posłuchać ich na żywo, była okazja w Lędzinach 9 maja 2015 roku podczas koncertu „Heavy Metal Night”, kiedy zagrali z lokalnym AXE CRAZY. Lędzińscy metalowcy grający w tej samej stylistyce, już nieraz dzielili scenę z zaprzyjaźnionymi muzykami z ROADHOG. Na tej samej scenie zagrają także thrashowcy z polskiego ALASTORA. Zagrali na Metalmanii w 1989 i 1990 roku.

Na scenie głównej zagrają dwie legendy polskiego trash metalu, zespół WOLF SPIDER, który na Metalmanii zagrał w 1988 i 1990 roku (wcześniej zagrali jeszcze pod polską nazwą WILCZY PAJĄK w 1986 i 1987 roku), oraz zespół KAT z Romanem Kostrzewskim. KAT zapisał się w pamięci z pierwszych edycji Metalmanii (1986, 1987,1990), zaś samego Romana Kostrzewskiego można było posłuchać w 2007 roku, a w ubiegłym roku podpisywał on swoją biografię „Roman Kostrzewski. Głos z ciemności”.

Zbigniew Bielak przy swoich grafikach. Zdjęcie: Bogusław Żogała

Oprócz wspomnianego EMPERORA, posłuchać będzie można death metalu wyspiarzy z NAPALM DEATH, czy ich rodaków z trashowego XENTRIX. Także z Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w Polsce pojawi się zespół SKYCLAD, powszechnie uważany za prekursora folk metalu. Inni przedstawiciele europejskiego metalu, to holenderski ASPHYX, grecki DEAD CONGREGATION, czy niemiecki MEKONG DELTA, zaś jedynymi gośćmi spoza Europy będą muzycy z Australii z DESTROYER 666.

Tegoroczny plakat zapowiadający XXIV Metalmanię jest dziełem Zbigniewa M. Bielaka, architekta i utalentowanego ilustratora okładek płyt zespołów metalowych. Jego prace można było podziwiać na ubiegłorocznej edycji Metalmanii na wystawie „Macronomicon”.

Po za sceną będzie także okazja do spotkania Krzysztofa „Prosiaka” Owedyka, polskiego niezależnego twórcę komiksów, rysownika trzeciego obiegu, związanego z Kulturą Gniewu. Ten absolwent katowickiego Liceum Plastycznego oprócz komiksów („Będziesz smażyć się w piekle”, „Ósma czara”, ‘Cierń w koronie’ i inne), zajmuje się także poezją.

Innym gościem specjalnym będzie Christophe Szpajdel (znany także jako Lord of the Logos), artysta grafik z Belgii, który specjalizuje się w projektowaniu logo dla zespołów z nurtów muzyki heavymetalowej. Wśród ponad siedmiu tysięcy projektów, będących jego dziełem, jest też i ten blackmetalowego EMPERORA.

Pełny line up festiwalu można znaleźć na stronie internetowej organizatora festiwalu, czyli Metal Mind Production. Z pewnością nie mniej interesująco będzie się jak zawsze zapowiadać oferta poza sceną, czyli stoiska z wydawnictwami płytowymi, książkowymi czy metalową garderobą, ale o tym już przekonają się ci, którzy dotrą 7 kwietnia do „Spodka”.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

O autorze

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.