Katowice światową stolicą badmintona

Katowice światową stolicą badmintona

1 wyświetlaj
0

W dniach 4-11 sierpnia 2019 roku Katowice staną się światową stolicą badmintona. Ponad 3000 badmintonistów z kilkudziesięciu krajów przyjedzie wtedy do miasta na World Senior Badminton Championships, czyli Mistrzostwa Świata Seniorów w Badmintonie. Turniej organizuje Wojciech Palikij, prezes badmintonowej sekcji UKS Unia Bieruń, która należy do najlepszych w Polsce i już odnosi sukcesy międzynarodowe.

Nawet ponad 3000 badmintonistów z kilkudziesięciu krajów przyjedzie w przyszłym roku na World Senior Badminton Championships, czyli mistrzostwa świata seniorów. Organizacja turnieju jednak nie jest celem samym w sobie.  Naszą big idea jest popularyzacja badmintona – mówi Wojciech Palikij, dyrektor turnieju.

W kategorii 70+ wystartuje 76-letni Paweł Gasz, badmintonista z katowickiego Nikiszowca. Będzie bronił brązowego medalu zdobytego przed dwoma laty w Koczin w Indiach. Pan Paweł jest ambasadorem katowickich mistrzostw świata. Podobnie jak Robert Mateusiak, olimpijczyk z Sydney, Aten, Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro, a także siedmiokrotny medalista mistrzostw Europy. Możliwe, że najbardziej utytułowany polski badmintonista wystartuje w kategorii 40+. Stawkę ambasadorów zamykają 13-letnia Joanna Podedworny, zawodniczka UKS Unia Bieruń, stawiana w roli przyszłości polskiego badmintona (regularnie rywalizuje w międzynarodowych turniejach, zwyciężyła na Międzynarodowych Mistrzostwach Austrii U17) oraz artysta Mariusz Kałamaga znany m.in. z kabaretu Łowcy.B.

Staram się regularnie grać w badmintona. Jest kojarzony z lekkim odbijaniem, relaksikiem, a tak naprawdę to kawał wysiłku. Jednym z moich największych sukcesów jest wymiana 100 uderzeń z córką – mówi M. Kałamaga.

Artysta odwiedził uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Katowicach w trakcie jednego z Demo Days. – Nasz turniej poprzedza szereg działań promocyjnych. Chcemy dotrzeć do uczniów z każdej dzielnicy Katowic – mówi Palikij, na co dzień związany z klubem UKS Unia Bieruń.

Tylko w listopadzie i grudniu badmintoniści odwiedzili 6 szkół, w których zorganizowali lekcje wuefu, opowiedzieli o ukochanej dyscyplinie i rozdali okolicznościowe podarunki. Równolegle zapraszają na spotkania z badmintonem seniorów, w trakcie których ci nie tylko grają, ale biorą udział w warsztatach z psychologiem sportu czy dietetykiem.

Oprócz Demo Days organizatorzy pracują także z wuefistami w ramach akcji Shuttle Time (czas lotki). Docelowo przeszkolonych zostanie 16 nauczycieli z 8 szkół, w których regularnie będą się odbywać zajęcia z badmintona.

– Zwieńczeniem działań będzie turniej towarzyszący Mistrzostwom dla wszystkich chętnych. Liczymy, że weźmie w nim udział kolejne 1500 zawodników – mówi Palikij.

Turniej odbędzie się w Spodku, w hali przy Spodku oraz na lodowisku. Organizatorzy przewidują, że tylko w ramach World Senior Badminton Championships powstanie 29 kortów, na których odbędzie się 1800 meczów. Przewidują, że do gier zostanie zużytych… 12 600 lotek!

– Mamy ogromne doświadczenie w organizacji wydarzeń o globalnym zasięgu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Spodek wraz z sąsiadującymi obiektami w Strefie Kultury  Międzynarodowym Centrum Kongresowym, siedzibą NOSPR oraz Muzeum Śląskim. Federacje sportowe cenią sobie lokalizację hali, jak i pozostałego zaplecza sportowego, a także bazę hotelową i gastronomiczną, którą dysponujemy.

Konferencja prasowa, na której podano wiadomość o organizacji mistrzostw odbyła się 7 grudnia w katowickim hotelu Marriott.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych organizatora konferencji prasowej Katowice2019.com

O autorze

Lech Gawin

Lech Gawin-dziennikarz, fotograf. Od 28 lat mieszka w Bieruniu. Zaczynał jako wydawca i kolporter gazetki osiedlowej ,,Głos Homera''. Później był felietonistą w portalu oswiecimonline. Oprócz naszego portalu, współpracuje z serwisem lokalnym, ,,Nowym Info'', ,,Kwadratem'' prowadzi też fanpage na Facebooku ,,Nasz Bieruń-z innej perspektywy'', który jest kroniką wydarzeń z miasta i regionu. Założyciel Stowarzyszenia na rzecz Osiedla ,,Homera'' Od 15 lat działacz społeczno-charytatywny. Niepełnosprawny. Podczas tegorocznych Dni Bierunia wyróżniony grawertonem za promowanie wydarzeń w mieście i regionie.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.