Karboński świat w magicznym miejscu

Karboński świat w magicznym miejscu

1 wyświetlaj
0

Ruda Śląska. Do 10 maja br. można jeszcze podziwiać obrazy na wystawie pt. „Podwodny świat” Piotra Chmielarskiego w pomieszczeniach Kolekcji Sztuki Intuicyjnej „Barwy Śląska” Stanisława Gerarda Trefonia w Rudzie Śląskiej – Halembie.

Wernisaż wystawy z udziałem autora obrazów odbył się 6 kwietnia br. Przybyłych powitał Józef Hetman ze Stowarzyszenia „Barwy Śląska” oraz właściciel kolekcji Stanisław Trefoń, którzy przybliżyli artystyczną drogę Piotra Chmielarskiego. Chmielarski, pracując w kopalni, zbierał minerały, interesował się geologią, zachwycał się skamieniałościami z okresu karbonu. Z czasem zaczął na płótno przenosić barwny podwodny świat tamtego okresu, pełny niesamowitych stworzeń i roślin, czym zauroczył wielu koneserów malarstwa, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 2003 roku poznał Trefonia, który namówił go do pokazywania się ze swoją twórczością na konkursach i wystawach plastyki nieprofesjonalnej Jest też członkiem Stowarzyszenia „Barwy Śląska”.

Sama galeria pana Trefonia to świątynia dla osób wrażliwych na piękno, magiczne miejsce z niesamowitym rodzinnym klimatem. Józef Hetman, wziąwszy akordeon w swoje ręce, porwał wszystkich do wspólnego śpiewu i bujania. Przy tradycyjnych biesiadnych piosenkach „Szła dzieweczka”, czy „Walczyk górniczy” swojska atmosfera udzielała się wszystkim obecnym. Do wspólnego śpiewu dołączył także Czesław Żemła z Kapeli z Naszego Miasteczka, który zaintonował „Głęboką studzienkę” i „Starzyka”. W tak sympatycznym klimacie, przy poczęstunku swojskim kołoczem i kawą, można było nasycić się widokiem zarówno dzieł Chmielarskiego, jak i mnogością zebranych obrazów i rzeźb. Stanisław Trefoń – dla swoich Gerard – choć sam nie maluje, od 1952 roku kolekcjonuje dzieła sztuki intuicyjnej, starając się ocalić od zapomnienia twórczość malarzy ilustrujących życie, codzienność i historię swojego regionu.

Licząca blisko 3000 obrazów i 500 rzeźb wykonanych w węglu i drewnie kolekcja, to udokumentowane źródło wiedzy o tradycjach, obyczajach i ludziach zamieszkujących śląską ziemię. W jego zbiorach można znaleźć obrazy tak znanych malarzy intuicyjnych, jak Teofil Ociepka, Erwin Sówka, Paweł Wróbel i wielu, wielu innych, a pośród tych innych także dzieła malarzy z terenu powiatu bieruńsko – lędzińskiego jak Józefa Kłyka, Jana Jagody (wernisaż jego wystawy odbył się w starostwie 20 lutego br.), czy Jana Śmiłowskiego, którego wernisaż miał miejsce także w starostwie 24 kwietnia br. Prezentacja twórców i przykładowe reprodukcje w wydanym przez miasto Ruda Śląska w 2015 roku, dwutomowym albumie „Twórcy intuicyjni z kolekcji Barwy Śląska” to tylko namiastka tego, co można zobaczyć na miejscu na własne oczy. Każdy, komu bliskie sercu są sprawy własnej małej ojczyzny, w mnogości kolekcji znajdzie coś, co go urzeknie w sposób szczególny. Dzieła około 280 autorów prezentowane już były na ponad 350 wystawach w kraju i za granicą. Związek Górnośląski docenił pasję kolekcjonerską Stanisława Trefonia i 20 kwietnia ubiegłego roku uhonorował go Nagrodą im. Wojciecha Korfantego.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

O autorze

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.