Jesień pełna gwiazd muzyki

Jesień pełna gwiazd muzyki

9 wyświetlaj
0

Powiat. Za nami pierwszy koncert 18. Jesieni Organowej, przed nami siedem kolejnych. Najbliższy już w niedzielę w lędzińskim kościele Św. Klemensa.  Oto, co koncertach i wykonawcach napisał współpomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, Roman Jochymczyk.

Już po raz osiemnasty zapraszam do wysłuchania koncertów kolejnej Jesieni Organowej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim. Jak co roku, osiem kolejnych niedzielnych wieczorów – od 10 września do 29 października – wypełni znakomita muzyka w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów polskich oraz zagranicznych. Tradycyjnie będziemy się spotykać w różnych świątyniach naszego powiatu leżących w granicach dekanatów Bieruń i Lędziny. Program koncertów jak zwykle będzie urozmaicony, zabrzmią utwory od baroku po współczesność. Wzorem lat ubiegłych staramy się urozmaicać koncerty wychodząc nieco poza muzykę stricte organową.
Stąd też słuchać będziemy nie tylko utworów na ten instrument przeznaczonych, ale także dzieł wokalnych – solistycznych i chóralnych oraz kameralnych. Zaplanowaliśmy tylko dwa klasyczne recitale organowe, bo ten trzeci (w Chełmie Śl.) będzie nietypowym koncertem na 4 ręce i momentami na 4 nogi (!). Takie utwory na duet organowy też na przestrzeni dziejów pisano i teraz, po raz pierwszy na naszym festiwalu, będzie okazja się z nimi zaznajomić.
Atrakcyjnie zapowiada się trzeci koncert festiwalowy w całości poświęcony utworom Krzesimira Dębskiego. Wykonawcami będą organista i duży zespół wokalno-instrumentalny, a całość poprowadzi sam kompozytor. W ramach inauguracji festiwalu przewidziane jest też pierwsze polskie wykonanie jednego z utworów K. Dębskiego. Innym monotematycznym koncertem będzie październikowe spotkanie w kościele Chrystusa Króla w Hołdunowie. Jak wiadomo październik jest miesiącem maryjnym, w tym roku przypada też setna rocznica objawień fatimskich. To niejako zobligowało nas do zorganizowania wieczoru poświęconego wyłącznie tematyce maryjnej. Posłuchamy zatem kilkunastu, głównie wokalnych opracowań chyba najpopularniejszego fragmentu Ewangelii wg Św. Łukasza rozpoczynającego się od słów Ave, Maria, gratiae plena, Dominus Tecum…
Nie mniej atrakcyjnie zapowiada się koncert niezrównanego tyskiego kompozytora, organisty i improwizatora – Henryka Jana Botora, czy występ gości z Czech w kościele Św. Klemensa. Na koncercie finałowym wystąpią zaś m.in. Kameraliści Miasta Lędziny pod dyrekcją Marii Zuber i zaprezentują z towarzyszeniem orkiestry barokowej utwory Haendla i Vivaldiego.
Zapraszam zatem do licznego jak zwykle uczestnictwa w koncertach kolejnej Jesieni Organowej. W programie chyba każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Pamiętajmy, że to Państwa życzliwe zainteresowane i pełne na ogół świątynie sprawiają, że z przyjemnością organizujemy kolejne festiwale. Ten jest już osiemnasty i mam nadzieję, że nie ostatni. A zatem – do zobaczenia na koncertach.
Roman Jochymczyk

I zachęta dodatkowa: sylwetka Krzesimira Dębskiego, naszym zdaniem największej gwiazdy tegorocznego festiwalu, który z innymi znakomitymi wykonawcami wystąpi 24 września w Bojszowach Nowych. Zapraszamy na ten i wszystkie pozostałe koncerty.

Krzesimir Dębski – w 1973 roku zadebiutował z amatorskim zespołem Maszyna Rytmu na Festiwalu Awangardy Rockowej w Kaliszu, a w 1975 na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu zadebiutował jako skrzypek jazzowy w grupie Warsztat. Współpracował z poznańskim kabaretem Tey, zespołem jazzowym Kazimierza Jonkisza, a także orkiestrami Zbigniewa Górnego i Orkiestrą Ósmego Dnia. Koncertował w niemal w całej Europie, w USA i Kanadzie. Występował na najsłynniejszych festiwalach jazzowych, został laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego. Wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku” w ankietach magazynu „Jazz Forum”, znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych, nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami.
Skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych m.in.: operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Napisał muzykę do ponad 50 filmów i 35 sztuk teatralnych. jest także autorem ponad 100 piosenek dla najsłynniejszych polskich artystów.
Krzesimir Dębski jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku”, nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej – Philip Award za muzykę do filmu „Ogniem i mieczem” oraz nagrodę za muzykę do „W pustyni i w puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji. Uhonorowany Orderem Ecce Homo, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i medalem „Pro Patria”.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Oprac. na podst mat. Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.