Imielin: Mianujom mie Hanka w Sokolni

Imielin: Mianujom mie Hanka w Sokolni

1 wyświetlaj
0

Po dziewiętnastu miesiącach, jakie minęły od premiery sztuki „Mianujom mie Hanka”, ponownie na terenie powiatu bieruńsko – lędzińskiego będzie ją można zobaczyć w Domu Kultury „Sokolnia” w Imielinie 15 kwietna br. o godz. 18.00.

Ten monodram, fenomenalnie zagrany przez aktorkę Teatru Korez, Grażynę Bułka (laureatka „Złotej Maski” za tą rolę),jest niczym lektura obowiązkowa dla każdego, kto utożsamia się ze Śląskiem, z tą ziemią. Ta tożsamość to zarazem wiedza i świadomość dziedzictwa, jakże bolesnego i pogmatwanego w dwudziestowiecznej historii Górnego Śląska.

Nie wystarcza tylko ponieść się fali mody na garderobę ozdobioną symbolami patriotycznymi, warto też coś wiedzieć o historii, tej najbliższej, historii z naszych rodzin wplecionych w wydarzenia z podręczników historii. Zaadoptowany na potrzeby przedstawienia tekst Alojzego Lysko, bojszowskiego regionalisty, jest doskonałą okazją, by dzięki interpretacji Grażyny Bułka, chociaż w pigułce poznać najbardziej istotne fakty i ich wpływ na losy zwykłych ludzi.

Autochtoni z pewnością dostrzegą w tej opowieści podobne epizody do tych ze swoich rodzinnych historii, a przybytni będą mieli okazję poznać, z jakimi przeciwnościami losu musieli się stykać osoby, które żyły na tej ziemi od pokoleń.

O autorze

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.