Festiwal filmowy z górniczym rodowodem

Festiwal filmowy z górniczym rodowodem

6 wyświetlaj
0

Bieruń. XIII edycja Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu odbędzie się na przełomie września i października (29.09 – 1.10.). To wyjątkowy festiwal w skali kraju, którego organizatorzy podkreślają górnicze tradycje.

Po raz pierwszy odbył się w 1993 roku z inicjatywy Zespołu Realizatorów Wideo KWK Piast. Festiwal trafił na podatny grunt – wtedy liczne zakłady pracy miały swoje kluby filmowe, których przedstawiciele pojawiają się z filmami do dziś. Jednak obecnie impreza ma zdecydowanie większy format.

W trwającej 3 dni imprezie może wziąć udział każdy filmowiec. Pod warunkiem, że jego film przejdzie kwalifikację, a sam jest amatorem, czyli nie zajmuje się realizacją obrazu zawodowo ani nie studiuje na kierunku filmowym. Dzięki spotkaniu w jednym miejscu pasjonatów i wchodzących w skład jury ekspertów uczestnicy z Bierunia wyjeżdżają z pomysłami na kolejne filmy, z którymi wracają w przyszłości.
Dyrektorem artystycznym festiwalu i głównym sprawcą zamieszania jest Wojciech Wikarek. Emerytowany górnik, reżyser filmów, w tym Najdłuższej szychty opowiadającej o historycznych wydarzeniach w KWK Piast. W 1981 roku górnicy przez dwa tygodnie nie wyjeżdżali z kopalni, gdzie protestowali po wprowadzeniu stanu wojennego.
Zjazd do kopalni jest stałą atrakcją bieruńskiego festiwalu. Ochotnicy mają okazję sprawdzić, w jakich warunkach pracują górnicy. – Piast to nie jest muzeum, tylko prężnie działająca kopalnia węgla kamiennego. Filmowców zabieramy nawet do ściany, czyli w miejsce, w którym bezpośrednio wydobywa się węgiel. Dajemy im do zrozumienia, że praca w kopalni to nie przelewki – mówi Wikarek.
1 września minął termin nadsyłania filmów do konkursu. Organizatorzy przewidzieli dwie kategorie. Do ogólnej zaproszeni są wszyscy twórcy, a jedynym warunkiem jest, by film trwał najwyżej 30 minut. Gatunek i technika dowolne.
Z kolei do konkursu młodzieżowego zostali zaproszeni wszyscy twórcy szkolni (studenci biorą udział w kategorii ogólnej). Jedną z kategorii jest „Dzień z mojego życia”. „Jak spędzasz czas? Co robisz? Albo pokaż nam, jak wyglądał dzień twoich wakacji. Albo lepiej: jak mógłby wyglądać, gdybyś był reżyserem swojego życia i nie miał żadnych ograniczeń?” – głosi regulamin.
Zadaniem startujących w drugiej kategorii jest stworzenie filmu o lokalnym bohaterze (może być współczesny).
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek”, a współorganizatorami są: Urząd Miasta Bieruń, Starostwo Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, KWK Piast,
Bieruński Ośrodek Kultury, Zespół Realizatorów Wideo KWK Piast, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce.

mat. organizatora

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.