Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 ponownie w Bieruniu

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 ponownie w Bieruniu

5 wyświetlaj
1

Bieruń. Europejskie Dni Dziedzictwa zorganizowane są w Bieruniu po raz drugi. Ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Z każdym rokiem wydarzenia organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

W Bieruniu w dniach 9 i 10 września pod tegorocznym hasłem „Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu” wyruszymy z przewodnikami, pasjonatami historii oraz znawcami losów ziemi bieruńskiej w następujące miejsca:

9 września 2017

Spotkajmy się na bieruńskim Rynku
W sobotę 9 września o godz. 15.00 spotykamy się przy fontannie z Utopcami. Jeden z ważniejszych miejskich krajobrazów, serce miasta, znany i kojarzony widok z pocztówek będzie bohaterem historycznej opowieści. Usłyszymy o Rynku, który był przestrzenią wymiany handlowej, miejscem, w którym zbiegały się drogi prowadzące do miasta, przy którym zlokalizowano ratusz-siedzibę władz miejskich, a w jego pobliżu świątynię. O tym jak wyglądał kiedyś, jakie pełnił funkcje, czy był placem targowym wyposażonym w wagę, kramy i studnie m.in. opowie historyk i miłośnik ziemi bieruńskiej Szymon Nyga.

Spacer do zabytkowej Grobli
Z Rynku, podążając ulicą Krakowską udamy się na spacer do Starobieruńskiej Grobli, która jest pozostałością po wielkiej inżynierii hydrotechnicznej. Powstała w latach 1530-1540, w celu ochrony miasta przed wodami nieistniejącego już dzisiaj Wielkiego Stawu Bieruńskiego, na którym prowadzono hodowlę ryb na skalę przemysłową. Przejdziemy kilometrowym odcinkiem Grobli słuchając historii z nią związanych, nie braknie również opowieści o Utopcach, postaciach, które są bohaterami starych podań i legend.

Pchli Targ
Tego dnia bieruński Rynek wypełnią też różnego rodzaju skarby, a także rzeczy użytkowe, bowiem od godz. 8.00 trwać będzie przedostatni tegoroczny Pchli Targ, na który serdecznie zapraszamy.

10 września 2017

Niedzielna rajza wałem wiślanym
O godz. 15.00 spod Restauracji „Degolówka” wyruszymy na trekking wałem Wisły, rzeki, która jest granicznym punktem dwóch województw, a kiedyś oddzielała od siebie dwa  zabory. To nad jej wodami unosi się słynny „Most cudów”, z którym wiąże się humorystyczne powiedzenie: wyjeżdżasz z Oświęcimia na rowerze, a wjeżdżasz do Bierunia na kole. W to niedzielne popołudnie zapraszamy do wspólnego maszerowania całe rodziny, sympatyków Nordic walking i wszystkich tych, którzy są  zainteresowani plenerową, przyrodniczą wędrówką.
Będzie aktywnie, ciekawie i poznawczo oraz edukacyjnie. O znaczeniu geograficznym i historycznym Wisły  opowie ekspert ds. dróg wodnych, prezes Górnego Klastra Wisły Jakub Stonawski. Swoją wiedzą o przyrodzie podzieli się również jej wielki pasjonat , Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bieruniu Grzegorz Plewniok.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Z kolei Bieruński Ośrodek Kultury specjalnie na II edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w Bieruniu przygotował konkurs fotograficzny pt.” Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.
Zachęcamy pasjonatów fotografii ( i nie tylko)  do udziału w konkursie – pokażmy za pomocą zdjęć piękno, wyjątkowość, kameralność, naturę, architekturę i wszystko to, co wpisuje się w bieruński pejzaż krajobrazu.
Weź aparat i chodź w miasto! Plakat konkursu i info o konkursie – Bieruński Ośrodek Kultury

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

E. Mitoraj/UM Bieruń

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.