Co z tą koleją?

Co z tą koleją?

22 wyświetlaj
0

Bieruń.Wszystko zaczęło się od podpisania listu intencyjnego przedstawicieli zainteresowanych gmin w UM Bieruń. Dotyczył on reaktywacji osobowego ruchu pociągów na trasie Orzesze-Tychy- Bieruń Stary- Oświęcim. Gminy zaczęły przygotowywać wymagane wkłady własne i czekać na projekt, który miał powstać w 2018 roku.

Największym problemem, miało być przeprowadzenie trasy przez Bieruń Nowy. Dylemat polegał na udostępnieniu jednego z torów przez kopalnię Piast. Tak zwane obejście, czyli ominięcie kopalni (kilka kilometrów) to spory wydatek. Kiedy kopalnia zaczęła wysyłać przychylne sygnały co do udostępnienia toru, pojawił się inny, poważniejszy problem.

Stanisław Dąbrowa — wicemarszałek województwa chce ją skrócić o odcinek Orzesze-Tychy. Zatem pociągi wyruszałyby z Tychów do Oświęcimia. To jednak nie koniec złych wieści. Marszałek skłania się w pierwszej kolejności do reaktywacji innej linii relacji Bronów-Wisła Głębce. Czy w związku z tym starczy środków na odcinek Tychy-Oświęcim?

Szacowany koszt reaktywacji to 170 mln zł. Z tego 85% stanowią środki unijne. Skąd taka zmiana decyzji u marszałka? Nie wiadomo. Te złe wieści podał na Sesji Rady Miejskiej w dniu 29 czerwca wiceburmistrz Bierunia-Sebastian Macioł. Planowane przywrócenie ruchu pociągów osobowych na opisanej linii, to rok 2020. Czy termin jest w kontekście ostatnich wypowiedzi marszałka realny?

Czy pasażerowie naszego powiatu będą podróżować koleją w komfortowych warunkach? Na zdjęciu wnętrze pociągu Intercity Premium. Zdjęcia: Damian Kostyra

O autorze

Lech Gawin

Lech Gawin-dziennikarz, fotograf. Od 28 lat mieszka w Bieruniu. Zaczynał jako wydawca i kolporter gazetki osiedlowej ,,Głos Homera''. Później był felietonistą w portalu oswiecimonline. Oprócz naszego portalu, współpracuje z serwisem lokalnym, ,,Nowym Info'', ,,Kwadratem'' prowadzi też fanpage na Facebooku ,,Nasz Bieruń-z innej perspektywy'', który jest kroniką wydarzeń z miasta i regionu. Założyciel Stowarzyszenia na rzecz Osiedla ,,Homera'' Od 15 lat działacz społeczno-charytatywny. Niepełnosprawny. Podczas tegorocznych Dni Bierunia wyróżniony grawertonem za promowanie wydarzeń w mieście i regionie.

Komentarze
 • Bogdan#1

  8 lipca 2017

  Osoby odpowiedzialne w Urzędzie Marszałkowskim za takie „nieudolne podejście” do tematu powinny zostać wywiezione na taczkach. Pieniądze za posiedzenia i narady ma kto kasować. Tak samo z projektami. Teraz wychodzi na to, że nic z tego nie będzie. Ale spokojnie, w kolejnych wyborach zostaniecie rozliczeni.

  Odpowiedz
  • Damian Kostyra#2

   8 lipca 2017

   Temat powrotu do powiatu kolejowej komunikacji pasażerskiej jest ważny. Przypomnę komentarz do naszego tekstu z marca br.
   Rewitalizacja linii nr 140/169/179/885/138 ma ważny charakter z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Rozwój komunikacji pasażerskiej w województwie śląskim ma stanowić istotne uzupełnienie istniejącej sieci, na której oparte są przewozy w regionie. Dla efektywnego wykorzystania infrastruktury konieczna jest możliwie najlepsza integracja z wykorzystaniem środka transportu w postaci kolei, o najmniejszej zajętości terenu oraz jednym z najmniejszych negatywnych wpływów na środowisko naturalne i otoczenie społeczne. Wynika to z konieczności przeciwdziałania głównym problemom regionu takim jak: fatalny stan wszystkich komponentów środowiska spowodowany charakterem otoczenia gospodarczego- skupieniem przemysłu ciężkiego; przestarzały i nieuporządkowany układ komunikacyjny powodujący, w powiązaniu ze zwartą i ciasną zabudową aglomeracji górnośląskiej, istotne utrudnienia w należytym planowaniu i rozwoju sieci transportowych. Realizacja projektu niewątpliwie przyczyni się do stworzenia nowej jakości usług w segmencie przewozów kolejowych. Rewitalizacja linii powiększy atrakcyjność oferty i zwielokrotni pasażerom korzystającym z pociągów możliwość bezpośredniego dotarcia koleją do założonych celów podróży. Czynnikiem decydującym o jego atrakcyjności jest także dostępność rozumiana jako częstotliwość kursowania pozwalająca na rezygnację z dotychczasowych, jakimi są przede wszystkim samochody, na rzecz transportu kolejowego.
   Przedstawiony projekt wydaje się idealnie wpisywać w koncepcję wspierania rozwoju transportu kolejowego i dążenia do integracji regionów województwa również poprzez zwiększenie efektu synergii realizowanych projektów komunikacyjnych. Realizacja tego projektu pozwoli na stworzenie uzupełniającej oferty przewozowej w regionie i zagęszczenie już istniejącej oferty na ważnych odcinkach.

   Odpowiedz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.