Clemensy na fali

Clemensy na fali

1 wyświetlaj
0

Tegoroczni laureaci nagrody Clemensa gościli na antenie radia Katowice. Audycji z ich udziałem można było wysłuchać w niedzielne dopołudnie 11 marca br. (o godz.11.15). Mowa o zasłużonej dla Górnego Śląska audycji „Czy to prawda, że…” prowadzonej już od dekady przez red. Beatę Tomanek i red. Bogdana Widerę.

W radiowej rozgłośni gościli tegoroczni Clemensowi laureaci: Imielińska Orkiestra Dęta, z dyrygentem Andrzejem Królem i Alojzym Lipą, najstarszym członkiem orkiestry; chór Polonia – tu opowiadała o nim Zofia Łabuś, dyrektorka Bieruńskiego Ośrodka Kultury oraz Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski – reprezentował je starosta Bernard Bednorz.

Towarzyszył im zaprzyjaźniony z zespołem redakcyjnym dr Grzegorz Sztoler z Międzyrzecza, pisarz i historyk, który do studia przywiózł własnego Clemensa Pro Arte otrzymanego w zeszłym roku.
Niedzielna audycja dobrze zaprezentowała ideę naszego „powiatowego Oskara”, przybliżyła jego historię słuchaczom z całego województwa. Była to więc doskonała chwila do promocji dorobku naszego małego, ale prężnego powiatu, o którym – niestety – wciąż mało jest głośno.

A kultura – zarówno ta muzyczna, jak i chóralna, nie mówiąc o literackiej czy filmowej – może nas promować, być naszym wyróżnikiem (pamiętajmy o tym!). Oś programu stanowiło pytanie o liczę Klemensów w powiecie bieruńsko-lędzińskim – było to żartobliwe nawiązanie do nagrody Clemensa. Słuchacze mogli usłyszeć zarówno o „królewskiej”, prowadzonej już którąś dekadę imielińskiej orkiestrze dętej, a także o stuletnim, pełnym werwy bieruńskim chórze, a także o dobrym mecenacie tworzonym przez Stowarzyszenie  Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski.

Audycji można odsłuchać na stronie internetowej radia Katowice. Dodajmy jeszcze, że właśnie red. Beata Tomanek była laudatorką stowarzyszenia nagrodzonego Clemensem Pro Publico Bono.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

O autorze

Grzegorz Sztoler

Doktor nauk humanistycznych, historyk, dziennikarz, publicysta miesięcznika Śląsk. Specjalizuje się w tematyce związanej z historią śląska w szczególności ziemi pszczyńskiej i zagadnieniach społecznych. Autor wielu publikacji poświęconych śląskiej tematyce, laureat konkursu na najlepszą jednoaktówkę po śląsku i nagrody Clemensa Pro Arte za 2016 rok. Miłośnik i jednocześnie odtwórca pierwszoplanowych ról w filmach Józefa Kłyka.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.